Ekonomická krize se nevyhnutelně promítne také do obecních rozpočtů. Vládní i opoziční protikrizové návrhy obsahují opatření, která daňové příjmy obcí ovlivní. Na serveru Obecní finance se Jaroslava Kypetová zamýšlí nad potřebou realistického přístupu k rozpočtu. Jen to může obce uchránit před nečekanými schodky. Letos se skutečnost bude velmi lišit od makroekonomických odhadů z doby sestavení státního rozpočtu. Ministerstvo financí zveřejnilo na konci ledna mimořádnou makroekonomickou predikci. Na žádost poslanecké sněmovny předložila vláda zprávu o změnách příjmů kapitol, výdajů kapitol a deficitu státního rozpočtu při meziročním růstu HDP ve výši 3 %, 2 % a 1 %. Součástí zprávy, která je na webových stránkách Poslanecké sněmovny dostupná v tisku 723, je i dopad uvedených výší růstu na příjmy krajů a obcí.
Nový odhad daňových příjmů zohledňuje nejen makroekonomické scénáře, ale vychází také z aktuálních údajů o skutečném plnění státního rozpočtu za rok 2008. První projevy krize se objevily již na konci loňského roku, a to v podobě nižšího než očekávaného inkasa daně z přidané hodnoty a daně z příjmů právnických osob, kde došlo ke změně výše záloh. Souhrnná tabulka ukazuje dopady do rozpočtů obcí při jednotlivých variantách A (růst 3 %), B (2 %), C (1 %).
Revize daňových příjmů pro rok 2009
Zdroj: sněmovní tisk 723
Z výše uvedeného vyplývá, že při hospodářském růstu 1 % se sníží daňové příjmy obcí o 7,5 % oproti schválenému rozpočtu. Dodejme, že se objevují i prognózy poklesu HDP, což by znamenalo další pokles zdrojů. Na základě aktualizovaných veličin ministerstvo předpokládá, že územní rozpočty jako celek budou v roce 2009 realizovat schodek. Jako reakci na propad daňových příjmů očekává i snížení na straně výdajů rozpočtů (snaha realizovat určité úspory). Dále se kalkuluje s předpokladem, že k dorovnání propadu daňových příjmů zapojí kraje a obce přebytky hospodaření, které realizovaly v minulých letech.
Uvedené výpočty nezohledňují návrhy protikrizových opatření, z nichž např. odpuštění záloh pro fyzické osoby má opět dopad do rozpočtů obcí, vzhledem k systému sdílení dokonce větší než do státního rozpočtu. Určitý vliv bude mít také dřívější vracení nadměrných odpočtů u DPH, i když se jedná pouze o část plátců.
(Pro www.e-svet.cz podle serveru Obecní finance Eva Tišnovská, únor 2009)