Novela zákona o ochraně přírody, kterou 29.dubna sněmovna postoupila do závěrečného schvalování, přináší výrazné zpřísnění způsobu povolování kácení stromořadí podél silnic a železničních tratí. Zatímco dosud k tomu stačilo pouze oznámení správce komunikace, novela požaduje povolovací řízení. „Ke zpřísnění jsme museli sáhnout zejména poté, co v některých krajích na jaře 2006 vypukla doslova kácecí mánie a z krajiny zmizely stovky stromů v alejích, které jsou přitom významnými krajinnými prvky,“ vysvětluje ministr Bursík. Povolovat jej budou ve většině případů obecní a městské úřady vždy po dohodě s příslušným silničním nebo železničním úřadem. Pokud k dohodě nedojde, bude rozhodovat nejbližší nadřízený orgán (tedy zpravidla krajský úřad).
O kácení stromů se nyní nerozhoduje ve správním řízení. Správa silnic pouze oznámí, že hodlá kácet, pokud se obec do 15 dnů nevysloví, znamená to souhlas. Stává se, že se bezdůvodně kácejí celé aleje, aniž by byla zajištěna jejich náhrada novými stromky.
Například letos měli silničáři podle informací České inspekce životního prostředí v plánu pokácet na 9000 stromů, z toho 7000 stromů připadalo na správu krajů. Nejvíce - 1931 vzrostlých stromů - mělo padnout ve Středočeském kraji. Přes tisíc stromů mělo být skáceno v Plzeňském, Jihomoravském, Olomouckém a Královéhradeckém kraji. Po zveřejnění čísel se proti záměru zvedla vlna protestů.
Podle Jaromíra Čejky ze Správy CHKO Žďárské vrchy je toto zpřísnění nepochybně reakcí na události z loňského roku. „Tehdy docházelo k velkým excesům ke škodě krajiny. Zejména aleje jsou významnými krajinotvornými prvky. Na jedné straně se vynakládají nemalé prostředky na výsadbu a intenzivní ozeleňování krajiny a na straně druhé byla již existující stromořadí nemilosrdně ničena.“
Další významnou změnou, kterou novela přináší, je zjednodušení administrativy. „Dojde k tomu, po čem se dlouhodobě volá. Kompetence jednotlivých orgánů státní správy se přerozdělí, skončí udělování výjimek vládou a tato pravomoc přejde na správy národních parků, chráněných krajinných oblastí a na krajské úřady,“ sdělil Jaromír Čejka. Další výhodou by byla i snadnější dostupnost a jednodušší orientace pro žadatele a úspora nákladů pro veřejné rozpočty.
Novela ale obsahuje i další novinky. Například se upravují nedostatky související s evropskými směrnicemi o ochraně ptáků a živočichů. Tím, že je Česká republika ještě do svého práva nepřijala, vystavuje se žalobám. Dále se také upravuje postup při hodnocení lesních hospodářských plánů ve významných lokalitách a v ptačích oblastech. Novela rovněž mění systém schvalování výjimek týkajících se zvláště chráněných území, dnes o nich rozhoduje vláda, což je podle Bursíka příliš komplikované a nesmyslné.
(Pro www.e-svet.cz podle zpravodajství iDnes.cz Eva Tišnovská, květen 2009)
Objednané kurzy a učebnice
Počet položek: 0
Celkem: 0,00 Kč
|
Kácení stromů u silnic napříště podle přísnějších pravidelDosud stačilo pouze oznámení správce komunikace, novela zákona o ochraně přírody požaduje povolovací řízení.
|
AdresaEKO Gymnázium Telefon, fax: E-mail: PartnerRegionální škola rozvoje venkova CertifikaceŠkola s certifikovaným |