Od roku 2006 má každá obec povinnost mít elektronickou úřední desku, na které musí zveřejňovat všechno, co je na klasické úřední desce. Deska musí být nepřetržitě veřejně přístupná. Písemnost by měla být na "elektronické" úřední desce zveřejněna pokud možno ve stejnou dobu jako na "fyzické" úřední desce. Internetové stránky měst a obcí postupně získávají v prostředí platnosti nového správního řádu zcela nový význam a vážnost.
Je nutné na materiálech vyvěšovaných na úřední desce obecního úřadu vyznačovat kromě data vyvěšení na fyzické úřední desce i datum vyvěšení na úřední desce elektronické?
Od 1. 7. 2009 upravuje náležitosti doložky o zveřejnění, kterou se zveřejňovaná písemnost opatřuje, novela zákona o archivnictví a spisové službě. Podle ní je povinností správního orgánu vyvěšovaný dokument opatřit datem vyvěšení a po sejmutí datem sejmutí; dokument je třeba zařadit do příslušného spisu jako doklad o vyvěšení dokumentu na úřední desce. Tato pravidla se nevztahují na zveřejňování dokumentů na elektronické úřední desce. Lze ale doporučit, aby rovněž údaj o zveřejnění na "elektronické" úřední desce byl nějakým způsobem podchycen, a to například prostřednictvím evidence k úřední desce.
Jak postupovat, když prostě není možné zajistit stejné datum vyvěšení? (Například žadatel o vyvěšení pošle žádost nejdříve e-mailem a pak za dva dny klasickou poštou).
Pokud zveřejnění dokumentu po obci požaduje jiný správní orgán a tento dokument zaslal pouze v písemné podobě, má si obec vyžádat rovněž elektronickou verzi dokumentu, (s odkazem na § 8 odst. 2 správního řádu, který říká, že "správní orgány vzájemně spolupracují v zájmu dobré správy"). A pokud správní orgán požadující zveřejnění vyvěsil dokument na vlastní "elektronické" úřední desce, může obec provést zveřejnění aktivním odkazem ze své "elektronické" úřední desky na místo, kde je k dispozici dokument s totožným obsahem, vystavený jeho iniciátorem.
Za chybné zveřejnění nebo dokonce nezveřejnění dokumentu hrozí obci postih. Například od 1. 4. 2009 je nezveřejnění návrhu rozpočtu nebo závěrečného účtu zákonem předepsaným způsobem považováno za správní delikt, za který se uloží pokuta do 1 000 000 Kč.
Co dělat, když žádné obecní stránky nemáte
Každý den je v Česku odhaleno v průměru čtyři až pět tisíc infikovaných domén. Také se nebezpečně množí spekulativní registrace domén s názvy měst a obcí. Obec by neměla spoléhat na negarantované služby dobrovolných webmasterů, protože musí např. být schopna zajistit vyvěšení na internetové a klasické úřední desce v požadovaný den.
Zatímco větší obce přenechají zřejmě agendu elektronické desky zcela profesionální firmě, menší obce by měly přinejmenším využívat finančně dostupných redakčních systémů.
K dispozici je jim například: http://www.urednidesky.cz/jmeno_vasi_obce Zde naleznou specializovaný redakční systém, který umožňuje rychle a jednoduše tvořit i měnit obsah úřední desky. Vše, co jeho prostřednictvím zadáte, se okamžitě projeví na vaší elektronické desce.
Pro uvedené potřeby jsou specializovány i weby s redakčním systémem vismoOnline s mimořádně názorným prostředím nové generace (Edituj, co vidíš). Tyto webové stránky si můžete snadno aktualizovat sami. Systém vismo je propojen s portálem Města a obce online. Provozovatel tohoto portálu, společnost WEBHOUSE dále nabízí placené služby: výrobu (od 1900 Kč bez DPH) a provoz webu (ob 150 Kč/měs.).
Prezentace úřední desky obce na portálu iMunis
Tato služba je součástí produktu eDeska. Umožňuje obcím vyřešit problematiku internetové úřední desky v souladu se všemi legislativními požadavky tak, aby splnily povinnost uloženou novým Správním řádem. Toto řešení nevyžaduje velké počáteční investice a slouží jako doplněk stávajících internetových stránek obce. Portál iMunis využívá již několik stovek obecních a městských úřadů.
Obec na svých www stránkách provede jedinou úpravu – vytvoří odkaz pojmenovaný "Úřední deska obce", který zajistí přesměrování na www adresu http://<jmeno_obce>.imunis.cz/edeska
Na této adrese bude k dispozici elektronická úřední deska s funkcemi:Zobrazení aktuálního obsahu úřední desky, zobrazení historického obsahu úřední desky k určitému datu a prohlížení dokumentů z úřední desky v elektronické podobě. http://www.imunis.cz/start/edeska/moduly.asp
Portál obce iMunis tedy není klasickou www prezentací úřadu, ale spíše jejím doplňkem, který obci umožní dynamicky zpřístupnit občanům některé údaje shromažďované ve vnitřním informačním systému úřadu. Bude se jednat například o hodnoty aktuálního plnění rozpočtu, různé statistiky, a také při personifikovaném přístupu občana ověření stavu podání vyřizovaného úřadem, zjištění finanční povinnosti občana vůči úřadu, a případně její uhrazení, naplánování jednání s pracovníkem úřadu a podobně.
SMSsender.cz - úspěšná náhrada místního rozhlasu bez zřizovacích a paušálních poplatků
Jde o řešení, které úspěšně nahrazuje dříve provozované místní rozhlasy v mnoha českých městech a obcích. Smyslem je distribuce informací určených občanům prostřednictvím běžných SMS zpráv. Dalšími výhodami jsou neporovnatelně nižší provozní náklady a zejména celkově vyšší účinnost publikované informace. Od realizace investic do místních rozhlasů dnes upouští veliké procento obcí, přičemž hlavním důvodem jsou právě neudržitelně vysoké pořizovací a udržovací náklady na provoz místních rozhlasů. Přehledné srovnání výhod a nevýhod obou systémů naleznete zde.
(Pro www. e-svet.cz podle Města a obce online Eva Tišnovská, únor 2010)
Objednané kurzy a učebnice
Počet položek: 0
Celkem: 0,00 Kč
|
Obec musí zveřejňovat dokumenty, jinak jí hrozí finanční postihPomoc pro obce, které ještě nemají elektronickou úřední desku.
|
AdresaEKO Gymnázium Telefon, fax: E-mail: PartnerRegionální škola rozvoje venkova CertifikaceŠkola s certifikovaným |