Výstavba sítě čističek se téměř jistě zpozdí
Svaz měst a obcí kritizuje vládu za podmínky, jaké vyjednala v Bruselu pro získání dotace na dobudování čističek odpadních vod a kanalizací problémových aglomeracích v České republice. Na původně stanovených 85 procent peněz z EU mají nově dosáhnout jen města a obce, které mají smlouvu s vodohospodářským podnikem nejdéle do roku 2015. Na projekty v obcích, které mají tyto smlouvy uzavřeny na období přesahující konec roku 2022, není možné evropské peníze čerpat. Obce se smlouvou, která končí mezi lety 2015 a 2020, budou moci čerpat 60 procent nákladů, obce se smlouvou do roku 2022 si mohou říci o dotace na pokrytí třetiny nákladů. Problémové jsou podle materiálu ministerstva životního prostředí obce, ve kterých je na kanalizaci napojeno méně než 85 procent obyvatel.
Podle směrnice EU si musejí všechny obce s počtem obyvatel nad 2000 do konce roku 2010 zajistit odpovídající čištění odpadních vod. V případě, že ČR tento předpis nesplní, hrozí jí sankce. Již teď jisté, že Česko nestihne tento závazek splnit. Pokud se tak skutečně stane, je nanejvýš pravděpodobné, že Evropská komise podnikne proti Česku právní kroky, které mohou skončit až u Evropského soudního dvora. Ani zdroje z EK však neočekávají, že by takzvaná procedura pro porušení unijního práva postupovala rychle. Naopak je možné, že než by se celý případ dostal až k Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku, Česko by svůj závazek splnilo.
Malé obce mají na splnění směrnic EU o pět let více času
Obce s méně než 2000 obyvateli budou muset plnit přísné parametry EU o vypouštění odpadních vod do konce roku 2015, tedy o pět let déle než větší města. Starostové vesniček doposud lhůtu většinou neznali. Termíny, dokdy musí mít vyhovující čistění vody, jsou stanoveny různě. Podle vedoucí odboru ochrany vod Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Ivany Vráblíkové to závisí na tom, zda se obec nachází v pásmech ochrany vod nebo území. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zpracovalo metodickou příručku pro malé obce, brzy bude k dispozici. Navíc díky operačnímu programu Životní prostředí vznikla na regionálních pobočkách SFŽP poradenská místa pro malé radnice.
Počet vesniček, které nevyhovují evropským normám, nemá SFŽP k dispozici, na rozdíl od obcí nad 2000 lidí. "Ty musí zajistit řádné odkanalizování do konce roku 2010, menší obce až do roku 2015 podle charakteru aglomerací," uvedl Ivo Trojan ze SFŽP. Sankce jsou podle něj nepředvídatelné, jejich výši dnes nikdo nezná. Města i obce s více než 2000 občany mohou využívat operační program Životní prostředí, kde je nyní vyčleněno 1,4 miliardy eur (asi 35 miliard Kč) na "špinavou vodu". Menší obce se do něj mohou přihlásit jen tehdy, pokud leží v CHKO, v oblastech Natura a v pásmech hygienické ochrany. Pro vesničky ale existuje například Program rozvoje venkova a mohou čerpat ze státní kasy prostřednictvím ministerstva zemědělství.
Není efektivní stavět čističky úplně všude
Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury, která pomáhá obcím v Plzeňském kraji s ekologickými projekty, řekl, že není efektivní stavět čističky ve vesničkách, které navíc na dotace většinou nedosáhnou. Pokud by stavěly drahé čistírny, musely by výrazně zdražit vodné a stočné. Řádné odkanalizování nemusí být vždy řešeno vlastní čističkou. Pokud to vyjde levněji, je možné likvidovat odpadní vody v jímkách a vyvážet je na jinou čističku; dále jsou možné kořenové a domácí čistírny nebo balené, což je několik malých čistíren.
(Pro www.e-svet.cz podle zpravodajství ČTK Eva Tišnovská, listopad 2008)
Objednané kurzy a učebnice
Počet položek: 0
Celkem: 0,00 Kč
|
Výstavba sítě čističek se téměř jistě zpozdíLze zrychlit postup výstavby čističek odpadních vod nebo nás postihnou sankce EU? Jak to naše vláda v Bruselu dojednala? Na evropské peníze nedosáhnou všichni.
|
AdresaEKO Gymnázium Telefon, fax: E-mail: PartnerRegionální škola rozvoje venkova CertifikaceŠkola s certifikovaným |