Program rozvoje venkova, financovaný z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD), přispívá v období 2007–2013 cca 94 mld. Kč k rozvoji venkovského sektoru. Obliba tohoto programu stále roste a obce si uvědomují, že pro ně představuje jedinečný finanční zdroj, ze kterého mohou získat investiční prostředky.
V rámci vyhodnocování PRV došlo k některým změnám v Opatření III. 2.1 Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby a v Opatření III. 2.2 Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova.
Asi nejvýznamnější je změna administrativních postupů, které umožňují obcím spolufinancovat projekty z prostředků krajských rozpočtů, tj. využít na 10 % způsobilých výdajů projektu, které mají být kryty z vlastních zdrojů žadatele, dotaci kraje, pokud ji poskytne. Tyto změny se týkají projektů podávaných v 8. kole příjmu žádostí o dotaci, které proběhlo v říjnu 2009, a taktéž projektů, které byly zaregistrovány podle dřívějších znění Pravidel, ale nebyly dosud proplaceny a nebyla jim ukončena administrace.
Mezi další změny od 8. kola příjmu žádostí o dotaci patří rozšíření výčtu výdajů, které nejsou způsobilé pro spolufinancování: bankovní poplatky, úroky z půjček, úroky z úvěru. Od 6. kola příjmu žádostí o dotaci v Programu rozvoje venkova je to taktéž DPH vynaložené veřejnoprávními subjekty, tedy obcemi a svazky obcí, a to bez rozdílu, zda se jedná o plátce či neplátce DPH.
Aktualizována byla také regionální preferenční kritéria, jejich prostřednictvím si jednotlivé regiony soudržnosti NUTS 2 stanovují své priority. Novinkou je také možnost podání žádosti o dotaci elektronickou formou.
Mezi nejčastější chyby žadatelů patří neúplnost povinných příloh, nepravomocnost stavebních povolení, pozdě podané žádosti o proplacení a chyby ve výběrových řízeních. S ohledem na častý výskyt těchto chyb došlo ke zmírnění sankcí v Pravidlech pro žadatele u pozdě podaných žádostí o proplacení.
V případě, kdy žadatel předloží žádost o proplacení do 14 kalendářních dnů ode dne, kdy mu vypršela lhůta k podání žádosti o proplacení, ke které se zavázal v Dohodě o poskytnutí dotace, činí výše sankce 10 % částky dotace. V případě delšího prodlení bude udělena sankce ve výši 50 % částky dotace. Žádost o proplacení však musí být zároveň předložena nejpozději do 24 měsíců od podpisu Dohody, v případě leasingu se tato lhůta prodlužuje až na 36 měsíců od podpisu Dohody o poskytnutí dotace.
V případě, kdy Žádost o proplacení nebude předložena nejpozději v termínu stanoveném v Dohodě o poskytnutí dotace, odešle Regionální odbor Státního zemědělského intervenčního fondu příjemci dotace oznámení o nedodržení termínu předložení Žádosti o proplacení a o stanovených sankcích, a to v pracovní den následující po Dohodě o poskytnutí dotace stanoveném termínu předložení Žádosti o proplacení.
Opatření III.2.1 Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby
Předmětem tohoto opatření je podpora malých obcí v oblasti základní dopravní a technické infrastruktury včetně vodohospodářské, zajištění územních plánů a zlepšení vzhledu obcí a tím zlepšení životních podmínek a zvýšení atraktivity vesnic pro bydlení, podnikání i relaxaci. Opatření III.2.1 se dále dělí na 2 podopatření, a to Obnova a rozvoj vesnic a Občanské vybavení a služby. Vzhledem k tomu, že v rámci podopatření Obnova a rozvoj vesnic docházelo v předchozích kolech příjmu žádostí k velkým převisům žádostí, bylo navrženo, že nebudou podporovány rekonstrukce vodovodů, kanalizací a čističek odpadních vod. Prioritou tohoto záměru zůstává nová výstavba.
Opatření III. 2.2 Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova v Programu rozvoje venkova ČR 2007–2013 také zaznamenává stálý nárůst počtu zaregistrovaných projektů. Pokud evidovaná památka slouží jako objekt občanské vybavenosti (např. pošta, škola, radnice), bude podpořena v rámci opatření III. 2.1 Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby.
Žádosti v 10. kole se přijímají do konce června 2010
Zpřesnění pravidel pro opatření pro 10. kolo příjmu žádostí z Programu rozvoje venkova schválil ministr zemědělství Jakub Šebesta 13. května 2010. Jedná se o opatření: Přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským produktům (alokace 519 mil. Kč), Další odborné vzdělávání a informační činnost (alokace 53 mil. Kč), Podpora cestovního ruchu (alokace 337 mil. Kč), Realizace místní rozvojové strategie a Realizace projektů spolupráce alokace (49 mil. Kč).
Příjem žádostí na tato opatření je od 14. do 30. června 2010 do 13 hodin na příslušných regionálních odborech Státního zemědělského intervenčního fondu.
Úplné znění Pravidel, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací na projekty PRV v období 2007–2013, je k dispozici na adrese www.eagri.cz a www.szif.cz
(Pro www-e-svet.cz podle Veřejná správa on-line Eva Tišnovská, květen 2010)